Alphabet Game
To zabawa, która pomaga osiągnąć stan Up Time – koncentracji i pełnej uważności na zewnątrz przy jednoczesnym dostępie do Twoich zdolności!
Czy znasz sytuację, gdy czeka Cię wystąpienie publiczne lub chcesz nauczyć się czegoś nowego, lecz chwyta Cię stres? Potrzebujesz się skoncentrować i wykonać konkretne zadanie ale zalewa Cię wewnętrzny dialog pełen czarnych myśli i scenariuszy, umniejszasz swoją wartość lub podważasz możliwości? Być może wywierasz zbyt dużą presję, powtarzasz „musi się udać, to takie ważne”, „co inni powiedzą”, „a co jeśli się nie uda”, krytykujesz się.
Jeśli tak miewasz, ćwiczenie Alphabet Game jest dla Ciebie!
Zacznijmyod tego, czym jest Up Time
– to stan, w którym zyskujesz dostęp do swoich zasobów wewnętrznych, a Twoje zmysły w pełni skupione są na bodźcach zewnętrznych.
Dialog wewnętrzny i wyobrażenia zostają przytłumione, skupiasz się na tu i teraz, dostrzegasz wokół siebie o wiele więcej niż zazwyczaj i zyskujesz doskonałą koncentrację. Nie rozmawiasz ze sobą, nie analizujesz, nie oceniasz. Jesteś. Działasz.
Dialog wewnętrzny i wyobrażenia zostają przytłumione, skupiasz się na tu i teraz, dostrzegasz wokół siebie o wiele więcej niż zazwyczaj i zyskujesz doskonałą koncentrację. Nie rozmawiasz ze sobą, nie analizujesz, nie oceniasz. Jesteś. Działasz.
Po co?
Stan Up Time przydatny jest:
- do wejścia w stan pełnej koncentracji w przypadku np. nauki, wchłaniasz wiedzę, Twoje zmysły są otwarte,
- do efektywnej twórczej pracy; masz dostęp do zasobów, nie oceniasz się
- do efektywnej twórczej pracy; masz dostęp do zasobów, nie oceniasz się
- do sytuacji, w których zwykle się stresowaliśmy lub negatywnie „nakręcaliśmy” myślami; to np. wystąpienia publiczne, artystyczne występy sceniczne, występy sportowe, ważna rozmowa; wyłączasz myśli, zapamiętujesz się w działaniu
- do uzyskania dostępu i pełnego kontaktu z naszymi zdolnościami i talentami, pomysłami, czy wypracowanymi umiejętnościami; omijasz „krytyka wewnętrznego” oraz skupiasz się całkowicie na działaniu
Przykład sportowy dobrze pokazany jest w filmie Siła Spokoju.
Przykład sportowy dobrze pokazany jest w filmie Siła Spokoju.
Zawodnik Dan miał zwykle problemy przy ćwiczeniach z kozłem. W stanie up time potrafi o wiele więcej, poniekąd staje się „jednością” z przyrządami, na których ćwiczy, rewelacyjnie wykonuje zadania. Link do filmiku, który to obrazuje: https://www.youtube.com/watch?v=TZJFMeepVWs
(oczywiście uzyskujesz dostęp do WŁASNYCH zasobów, które potrzebujesz ćwiczyć.
Po alphabet game nie staniesz się wspaniałym sportowcem, jeśli tego nie praktykujesz ;) )
Po alphabet game nie staniesz się wspaniałym sportowcem, jeśli tego nie praktykujesz ;) )
Alphabet Game - INSTRUKCJA
1.Drukujesz lub rysujesz sobie na kartce litery – tak jak na zdjęciu powyżej.
Wieszasz kartkę na poziomie wzroku i stajesz przed nią.
2. Literę na górze wymawiasz na głos.
Litera na dole odpowiada podnoszonej ręce:
L – podnosisz lewą rękę do góry, P – prawą, O – obie ręce na boki (lub do góry).
Czyli jednocześnie wymawiasz literę i podnosisz rękę lub ręce. Robisz to w takim tempie, które jest dla Ciebie wygodne, wchodzisz w rytm, oswajasz umysł z zadaniem.
3. Następnie zwiększasz tempo.Ćwiczysz.
4. Teraz zwiększasz trudność:
czytasz literę i kiedy podnosisz lewą rękę, to jednocześnie unosisz prawe kolano,
gdy unosisz prawą rękę -podnosisz lewe kolano. Gdy obie ręce – nic nie podnosisz albo np. podskakujesz (tu możesz użyć inwencji ;) ).
5. Możesz też ćwiczyć z inna osobą, która ma za zadanie zwiększać Ci bodźce, rozpraszać Cię. Ty nadal pozostań skupiona/y na zadaniu i wykonuj je nadal.
Druga osoba dotyka różnych części Twoich pleców w trakcie, gdy wykonujesz ćwiczenie. Następnie osoba ta może zadawać Ci pytania, typu– jaki dziś dzień tygodnia, albo: która godzina jest na księżycu itd. – pytania mogą być zwykłe lub abstrakcyjne. Najlepiej jeśli szybko wymyślisz odpowiedź i dalej wykonujesz zadanie.
Rób tak, jak leci, nie musisz tego robić idealnie, możesz się mylić, zwiększaj tempo, zatrać się w tym. Chodzi o działanie, nie o perfekcję.
KOTWICZENIEstanu UP Time
Kiedy poczujesz, że jesteś już w stanie Up Time - poszerzonej świadomości (ogarniasz na raz więcej bodźców niż zazwyczaj), skojarz ten stan z obrazem, który Ci się podoba. Np. słońce, zwierzę, albo jakaś litera. Następnie, gdy będziesz potrzebować wejść w stan Up time, wystarczy, że przywołasz obraz. (Potrzebujesz to poćwiczyć).
Z pozoru Alphabet Game to proste ćwiczenie, jeśli jednak chcesz zauważyć rezultaty i osiągać koncentrację potrzebujesz ćwiczyć systematycznie co najmniej po kilka minut co kilka dni lub codziennie.
Inne pomocne gry, które możesz zastosować to: Color Game, NASA Game, żonglowanie
Powodzenia! :)
Magdalena Hamer
- Zdjęcie do ćwiczenia, dzięki uprzejmości Michała Pasterskiego. -